Winkelier aan het woordPremium

Dagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin MeyfroidUITGEBREID AANBOD PERSARTIKELEN MAAKT DAGBLADHANDEL BIB SUCCESVOL

“Onze klanten komen soms van 20 km ver"

In de schaduw van de Sint-Columbakerk in Deerlijk botsen we op dagbladhandel Bib, beter gekend onder Deerlijknaren als Bibke. Sinds kort is de jonge ondernemer Kevin Meyfroid het gezicht van de zaak. Toen de vorige eigenaars na 30 jaar trouwe dienst op zoek gingen naar een nieuwe uitbater, twijfelde de ex-timmerman/interieurbouwer geen moment. “Ik kom al naar Bib nog van toen ik een kleine jongen was," vertelt Kevin, “dus de kans om nu zelf achter de kassa te staan, kon ik niet laten liggen. Bovendien vind ik hier het sociale contact terug dat ik in mijn vorige job zo miste."

EEN ONDERNEMER VAN VELE MARKTEN THUIS

Van leraar tot timmerman

Kevin Meyfroid is een rasechte Deerlijknaar en is van vele markten thuis. Elf jaar lang stond hij voor de klas als leerkracht houtbewerking. Vijf jaar terug maakte hij een switch in zijn carrière en besloot hij om als zelfstandige timmerman/interieurbouwer aan de slag te gaan. “Het grote verschil met mijn job als leerkracht was dat ik als zelfstandige plots heel wat minder sociaal contact had. Mijn collega en ik deden voornamelijk atelierwerk en aanvaardden heel vaak grote projecten waar we toch een maand of twee, soms zelfs drie, aan bezig waren. Op zo'n momenten zagen wij, buiten vertegenwoordigers, bijna niemand en dan zaten wij echt vast aan ons atelier. Het rumoer dat ik dagelijks had in de klas, dat miste ik toch wel. Daarom draaide ik tijdens de weekends mee in een kraam dat kip aan 't spit verkocht op de markt van Charleroi. Dat heb ik zeven jaar lang gedaan."

Dagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin Meyfroid
Bib mag trots zijn op het aanbod van persartikelen die nog steeds goed verkopen ondanks de dalende trend. Vooral voor hun
verscheiden assortiment van naaitijdschriften komen mensen van ver

Tot dagbladhandelaar

“Uiteindelijk besloot mijn collega begin 2019 om een andere weg in te slaan. Iemand zoeken en ook effectief vinden met een gelijkaardig profiel en de ervaring die hij had, was onbegonnen werk. Wij waren nu eenmaal gespecialiseerd in heel specifiek en exclusief werk, waaronder ook bankinrichting. Ik besloot dus maar zelf ook op zoek te gaan naar een nieuwe uitdaging." En die was niet ver te zoeken.
Rond dezelfde periode besluiten de voormalige eigenaars van dagbladhandel Bib Dieter en Heidi in alle stilte dat ze de zaak na 30 jaar trouwe dienst zouden overlaten aan iemand nieuws. “Het was mijn moeder die dit te weten kwam van Dieter en Heidi zelf. Mijn interesse was meteen aangewakkerd en dus ben ik met hen aan tafel gaan zitten."

Dagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin Meyfroid
“Mijn schoonzus Debby zal vanaf november fulltime meedraaien in de winkel”

Zonder twijfel

“Zelf heb ik geen seconde getwijfeld, ik wist dat ik Bib wou overnemen", gaat Kevin verder. “Vooraf hebben we uiteraard wel wat onderzoek gedaan en heb ik samengezeten met mijn boekhoudster zoals dat altijd gaat bij een overname. Zo kwamen we tot de vaststelling dat er in Deerlijk zelf naast Bib slechts één andere grote dagbladhandel aanwezig was en die is ondertussen een tijd geleden is gesloten. Maar ook om en rond Deerlijk zagen we hetzelfde fenomeen waarbij dagbladhandels sluiten en overnames uitblijven. Vanuit dat opzicht kon ik met een gerust hart in deze zaak stappen." En dat doet Kevin, op 1 april 2019 nam hij officieel zijn plaats achter de kassa van Bib in. Hij verkocht zijn vorige woning en trok in het huis net achter de zaak in.

Geen onbekend gezicht

“Enkele weken voor ik de zaak officieel overnam, hebben Dieter en Heidi de klanten wel persoonlijk op de hoogte gebracht. Uiteindelijk hadden zij deze zaak uitgebouwd tot wat die nu is, dus voor hen was het als het ware als een kind dat ze uit handen hebben moeten geven. Bij het afscheid zijn er toen toch ook wel enkele traantjes aan te pas gekomen." Toch verliep die overgang vrij vlot. Kevin draaide in die voorafgaande weken een paar keer mee in de winkel, zodat de klanten hem konden leren kennen en hij zich stilaan kon inwerken. Zij hebben hem met open armen ontvangen. “Toch was ik voor de meesten geen onbekend gezicht", lacht hij. “Zeker de Deerlijknaren kenden me goed genoeg. Ik ben ook politiek geëngageerd en heb meegedaan aan de gemeenteverkiezingen in 2018, dus zij kennen mijn naam nog van op de kandidatenlijst."

Dagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin MeyfroidDagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin MeyfroidDagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin Meyfroid

 

BIB

Gevestigde waarde

Dat Bib een gevestigde waarde is, bewijst de winkel al jaren. Het is dan ook niet vreemd dat de winkel als enige dagbladhandel standhoudt om en rond Deerlijk. “Dieter heeft de winkel 30 jaar geleden zelf ook overgenomen van twee dames en in die tijd heeft hij een heel trouw klantenbestand en een mooi aanbod uitgebouwd. Hoe lang de winkel precies bestaat, is ons daarentegen compleet onbekend. En bijgevolg blijft de oorsprong van de naam Bib voor ons ook een geheim. Het gebeurt wel eens dat mensen die op zoek gaan naar de bibliotheek om een boek te huren, hier per ongeluk binnen komen gewandeld", lacht Kevin. “Dus die naam kan al eens voor verwarring zorgen."

Dagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin Meyfroid
“Mensen komen soms binnengewandeld in de verwachting een bibliotheek terug te vinden”, lacht Kevin

Van heinde en verre

Het succes van Bib is volgens Kevin voornamelijk te danken aan het uitgebreide aanbod van persartikelen. “Wij hebben een grote muur waar we heel wat tijdschriften aanbieden, alsook een heleboel Nederlandse, Franse, Duitse en zelfs Portugese boeken en kranten. Het is merkwaardig hoeveel we daarvan verkopen en van hoe ver mensen soms komen om een specifiek boekje of tijdschrift te kopen. Zeker in de vakantieperiode kregen we soms klanten over de vloer die van 20 km ver komen. Het is wel fijn om dan te horen dat ze in onze winkel vinden wat ze zoeken dat ze bereid zijn om daarvoor zo'n afstand af te leggen. Vooral voor ons assortiment van naai- en hobbyboekjes komen bepaalde klanten vaak terug, aangezien we daar een heel divers aanbod in hebben. Daarnaast hebben we ook een heel mooi aanbod in onder andere wenskaarten, rookwaren, lotto- en krasbiljetten, ons gokkantoor en seizoengebonden artikelen zoals agenda's en Druivelaars die we aanbieden naar het einde van het jaar toe."

Inspelen op de wensen van de klant

“Daarnaast hebben we ook een heel trouw klantenbestand", vertelt Kevin. “En die houden we vast dankzij het bestaande aanbod, maar ook de bereidwilligheid om voor hen bepaalde producten te bestellen als daar vraag naar is. Zo hebben wij onlangs authentiek en ambachtelijk snoep ingekocht omdat meerdere klanten daarnaar hebben gevraagd. En dat waarderen zij zeker en vast. Luisteren naar de klanten en inpikken op die trends is volgens mij van cruciaal belang als je in tijden van vandaag als zelfstandige zaak wil blijven bestaan." En waar Deerlijk groeit, groeit ook Bib mee. “Daar spelen we zeker en vast ook op in. We zien steeds meer een stijging van appartementen waar 60-plussers intrekken zij zijn een belangrijke doelgroep van ons. Dat zij niet zover moeten gaan om hun krant, pakje sigaretten of lottobiljet te kopen, is fijn voor hen en voor ons."

"Bib heeft door de jaren heen een heel trouw klantenbestand en een mooi aanbod uitgebouwd. Ik kon dus zonder twijfel of zorgen de winkel overnemen"

Elke dag open

Dat het zelfstandige leven zwaar zou zijn, wist Kevin al uit ervaring. Toch schrikte dat hem helemaal niet af. “Uiteraard draaien we lange uren, we zijn in de week elke dag open van 6.30 uur 's morgens tot 19 uur 's avonds. En ook op zondag zijn we twee uur open. Op die voormiddag krijgen we heel wat mensen over de vloer die komen gokken in ons gokkantoor. Dat zijn klanten die ik kwijt zou zijn als ik op zondag de winkel niet open zou houden."
Dat de winkel goed draait, is eveneens een geheim, daarover moet Kevin zijn boekje niet opendoen. Tijdens ons gesprek gaat de bel van de winkeldeur meermaals. “En dat voor een maandagvoormiddag, een van onze minder drukke momenten. Daarom heb ik onlangs hulp ingeschakeld. De zus van mijn vriendin Debbie staat nu ook mee in de winkel. Voorlopig is dat nog parttime, maar in november zal zij fulltime meedraaien."

Dagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin MeyfroidDagbladhandel Bib Ten Huize Van Kevin MeyfroidSOCIALE MEDIA

Troef

“Promoten via onze socialemediakanalen doen wij ook vaak en daarin onderscheiden we ons toch wel van andere zaken. Met die kanalen richten wij ons voornamelijk naar twintigers en dertigers die anders niet zo makkelijk de weg naar onze winkel zouden vinden. We hebben een pagina op zowel Facebook als Instagram en dat zorgt voor nog meer binding met onze klanten. Daarop posten wij nieuwe producten die binnen zijn. Zo hadden we onlangs agenda's binnen van Think Pink en daarvan hebben we een foto online gezet. Mensen komen dan effectief langs daarvoor en mijn voorraad is ondertussen bijna uitverkocht. We krijgen ook reacties op foto's en als er vragen zijn, antwoorden we natuurlijk ook altijd. Uiteraard kruipt er extra werk in het onderhouden van die socialemediakanalen, maar naar mijn gevoel loont dat wel."

"Wij promoten nieuwe producten en acties via onze socialemediakanalen"

Acties

Ook over bepaalde acties en promoties die lopen, communiceert Kevin graag via Facebook of Instagram. “Zo konden klanten tijdens de zomermaanden een boek van Sandra Bekkari mee naar huis krijgen tegen een mooi prijsje bij de aankoop van Dag Allemaal. Of bij de aankoop van Goed Gevoel kregen klanten afgelopen weken zonnecrème mee. Net omdat wij dat op voorhand online gepromoot hadden, was dat echt een onverwacht succes. Daar zien wij dan ook effectief pieken in onze verkoop. Het probleem was dan weer dat we te weinig stuks hadden binnengekregen, waardoor we heel wat nabestellingen hebben moeten doen. Dan moesten onze klanten weer enkele weken wachten op hun promotie, dus naar volgende acties toe willen we daar wel beter op voorbereid zijn."

TOEKOMST

Wat op de planning van de toekomst staat, is voor Kevin daarentegen nog vrij onzeker. “Uiteraard ben ik me nog volop aan het inwerken en leer ik de stiel nog kennen. Ik heb ook het geluk dat ik een zaak heb mogen overnemen die reeds een sterke merknaam had en al op een goeie locatie gevestigd is. Uiteraard is het dus mijn doel om Bib op hetzelfde elan voort te zetten. Ik ben dan ook niet van plan om het concept te wijzigen, de naam te veranderen of de winkel opnieuw in te richten. Wel zijn we momenteel aan het kijken naar de mogelijkheid om ons te verbinden met doorverkooppunten. Persartikelen verkopen hier zeker nog goed, maar elke mogelijkheid om dat uit te breiden, wil ik met beide handen vastgrijpen."

Wat heb je nodig

Krijg GRATIS toegang tot het artikel
of
Proef ons gratis!Word één maand gratis premium partner en ontdek alle unieke voordelen die wij u te bieden hebben.
  • checkwekelijkse newsletter met nieuws uit uw vakbranche
  • checkdigitale toegang tot 35 vakbladen en financiële sectoroverzichten
  • checkuw bedrijfsnieuws op een selectie van vakwebsites
  • checkmaximale zichtbaarheid voor uw bedrijf
Heeft u al een abonnement? 
Geschreven door MELISSA HIMPE7 november 2019
Print Magazine

Recente Editie
28 augustus 2025

Nu lezen

Ontdek de nieuwste editie van ons magazine, boordevol inspirerende artikelen, diepgaande inzichten en prachtige visuals. Laat je meenemen op een reis door de meest actuele onderwerpen en verhalen die je niet wilt missen.

In dit magazine